موضوع :

روزه كلید پیروزی بر نفس

روزه یك حركت كاملاً ارادی است و انسان به خواست خود اموری را ترك می‏كند كه در اثر این مقاومت در برابر خواسته‏ها روح را چنان تقویت می‏كند كه یك ملكه در وجودش شكل می‏گیرد و با این حالت نفسانی می‏تواند دستورات حق تعالی را اجرا كند و پیرامون محرّمات الهی نرود.

كسی كه خود را تسلیم موانع ننماید و ثابت قدم و پایدار بماند

در كارهای بزرگ موفق می‏شود و پیروزی را در آغوش می‏گیرد:

سكونی بدست آور ای بی‏ثبات

كه بر سنگ كردان نروید نبات

همه حكما، عرفا و ادبا و حتی اقشار معمولی جامعه بر این باورند كه اراده

و ثبات در رأی كلید پیروزی است اما برای ایجاد این خلق نیكو

یك تمرین و ورزش اخلاقی لازم است.


روزه دار این تمرین را به خوبی انجام می‏دهد و امروزه علمای روان شناس اهمیت امساك را در تقویت اراده به عنوان یك اصل علمی پذیرفته‏اند و به آنان كه محتاج ثبات در كارها هستند توصیه می‏كنند از امور عادی و امكاناتی كه در اختیارشان است یك مقداری پرهیز كنند و در دم به خواهش‏های نفسانی پاسخ مثبت ندهند.


اصولاً انسان در مقابل محیط طبیعی ضعیف خلق گردیده و زود تسلیم عادات و آداب متداول می‏گردد و هر قدر اراده ضعیف‏تر باشد بشر زودتر تحت تأثیر فضای پیرامون قرار می‏گیرد. به تدریج آنقدر در ضعف اراده پیش می‏رود كه هر چند حق را با دو چشم خویش ببیند به آن اعتنا نمی‏كند.

عزم و اراده چه در امور مادی و چه در مسایل فرهنگی و روحانی برای یك جامعه چون خون برای حیات انسان ضرورت دارد، در اجتماعی كه آدم‏های فاقد اراده و یا دچار ضعف تصمیم‏های مهم برنامه ریز هستند هیچ گونه تحرك، توسعه و تعالی دیده نمی‏شود روزه می‏تواند این ضایعه مهم را درمان كند و اراده‏هایی را پرورش دهد كه بتوانند جامعه‏ای را از زوال و سقوط حتمی برهانند زیرا روزه دار با خواهش‏های خویش در نبرد است، در برابر غرائز مقاومت می‏كند و در شداید و سختی‏ها استقامت می‏ورزد،


این خصلت جان را از قید سلطه هوس‏ها و خواهش‏های پلید می‏رهاند، حضرت علی(ع) فرموده‏اند: افضل الناس من جاهد هواه و اقوی الناس من غلب هواه؛ (9) بهترین مردم كسی است كه با هوای نفس می‏ستیزد. و نیرومندترین آنان فردی است كه بر آن غلبه یابد. (10)


پس روزه داران هم بهترین مردم و هم نیرومندترین افرادند،

بر اثر پژوهش هایی كه در نظام جسمی و روانی روزه داران صورت گرفته این واقعیت آشكار گشته است بدن آدمی بر اثر یك ماه روزه داری مقاومت ویژه‏ای بدست می‏آورد و می‏تواند در هنگام بیماری‏ها و عوامل استرس‏زا پایدارتر باشد.


انسان‏های روزه دار درد را بهتر تحمّل می‏كنند و دوره بیماری در آنان كوتاهتر است، زخم‏های روزه داران زودتر التیام می‏یابد، ترشح هورمون‏های رشد، كورتیزول، اپی نفرین و گلوكانون در این اشخاص بهتر صورت می‏گیرد و در نتیجه زودتر از دیگران به ساحل آرامش و سلامتی روانی دست می‏یابند.


ارسال به:
صفحات :

DESIGN BY NOOR
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic